Концепція булгаківського заповідника в Бучі » Бучанський міський сайт Новини міста Буча. Бучанські новини
» » » Концепція булгаківського заповідника в Бучі

Концепція булгаківського заповідника в Бучі

На останній сесії міської ради одним з пунктів порядку денного було питання «Про перспективи будівництва і створення у місті культурно-історичних об’єктів».

Над створенням музейного комплексу не один рік працюють багато людей. На сьогодні вже точно відомі межі майбутнього історико-культурного об’єкту – трохи більше 1 га землі, у тому місці, де колись була садиба родини Булгакових. А старший науковий співробітник музею Михайла Булгакова в Києві – Ірина Воробйова надала нам концепцію булгаковського заповідника в Бучі. Цей документ, без змін та поправок ми пропонуємо читачам «БН» та всім шанувальникам творчості нашого великого земляка, для ознайомлення.

Ділянка Булгакових у Бучі становила 2,18 га (2 десятини). Ділянка була придбана в 1900 році і за 2 роки збудована дача. У зведенні будинку безпосередню участь брав батько А. І. Булгаков. Дім Булгакових не зберігся, згорів восени 1918 року. На його місці стоїть інший будинок, тому відновити дачу Булгакових на тому самому місці, де він колись був, неможливо.
Однак частина ділянки Булгакових, як і раніше, не забудована, тому передбачається відновити дачу Булгакових поруч з тим місцем, де вона колись була.

Концепція булгаковського заповідника – логічне продовження розвитку головної концепції музею Михайла Булгакова на Андріївському узвозі, 13, ключовим словом якої є ДІМ. Будинок і людська гідність - ці два поняття нерозривно пов'язані у світогляді і творчості Булгакова. І саме на цій межі відбувся смертельний двобій письменника Булгакова і тоталітарної Системи. Системі мало було просто вбивати, її надзавданням було знищити людську гідність, і, отже, Будинок, де ця гідність виховувалася природним чином.

Проект будинку Булгакових у Бучі був типовим: 5 кімнат і 2 веранди. Про це пише Надія Булгакова-Земська. Існують кілька фотографій з архіву Михайла Булгакова, де видно будинок зовні. Є малюнок будинку сусіда по дачі Моріца Поппера. Якщо б вдалося відшукати в архівах типовий проект, то це було б чудово, інакше доведеться робити новий проект на основі збережених фотографій.
Будинок з 5 кімнат - порожній, але це потенційна порожнеча, в якій міститься велике розмаїття форм присутності Михайла Булгакова. А що, якщо зробити постійну експозицію?

Аргументи «проти»:
- Не збереглося детального опису того, що було всередині.
- Немає жодної фотографії, зробленої всередині будинку
- Найголовніше - це зведе весь творчий потенціал простору до одного реалізованого, звичного.

Головне повинно бути на периферії, у саду, щоб центр - будинок, «виткався з повітря». Форму робить простір навколо форми.
Будинок - порожній, тому що туди приїжджали тільки влітку, а взимку родина жила в Києві. Але зовсім порожнім Дім бути не може, тоді він стане «покинутим». Немає нічого сумнішого, ніж покинутий будинок, хіба що покинутий храм. Тому в одній з кімнат буде «жити» фортепіано, а одна з кімнат буде кухнею.
На веранді - традиційні чаювання.
Всі відомі фотографії (копії) Булгакових, зроблені в Бучі, будуть висіти там, де вони зроблені (в основному на веранді).
Пропонується зробити опалення, хоча у Булгакових його не було.
Це потрібно для того, щоб будинок можна було використовувати цілий рік для проведення виставок, концертів, вистав, а також для прийому почесних гостей (видатних сучасних письменників, наприклад).
Поруч побудувати приміщення для зберігання розкладних стільців, столів, розкладачок, постелі, подушок, посуду та іншого господарства.
Для чергової виставки або спектаклю речі виймаються, розкладаються і потім знову ховаються.
Будиночок для наукових співробітників, екскурсовода і для садівника, чайної дами, дами-завідуючої господарством. Літня кухня. Підвал. Душ з гарячою водою + місце для пральної машини.

Повну версію статті читайте в газеті "Бучанські новини"
газета: "Бучанські новини" №11 от 19 березня 2010р.
Булгаківська весна
Коментарів: 1
Додати коментар